Na co zwracać uwagę w fotografii?

W makrofotografii powszechnym problemem jest równomiernie oświetlenie niewielkiego przedmiotu. Zwłaszcza w przypadku korzystania z krótszego obiektywu makro aby wykonać zdjęcia o formacie naturalnym – obiektyw powinno znajdować się szczególnie blisko przedmiotu, co może ograniczyć możliwości efektywnego oświetlenia. Najkorzystniejszą opcją do rozwiązania tego problemu jest wykorzystanie reflektora DIY. Jesteś w stanie go zrobić również samodzielnie, przy użyciu odrobiny folii aluminiowej, którą właściwie montując otrzymasz bardziej rozproszoną jakość światła.

W pewnych przypadkach lustrzanka pozwala wykonywać zdjęcia zjawiska, które są niezauważalne dla ludzkich oczu. To jest po prostu świetne. Fotografia gwiazd jest ów przykładem. Jak można to wytłumaczyć? Z zupełnie fotograficznego punktu widzenia, ślady gwiazd mają głównie kolisty wymiar, co może być bardzo wyrazistym punktem składowym kompozycji na większości zdjęć. Dlatego też bardzo prawdopodobne, że fotografując niebo jesteś w stanie osiągnąć tego typu rezultat.
Dobrą możliwością w nowoczesnych aparatach jest tonowanie wykonanych kadrów. Szczerze mówiąc, w momencie gdy twój sprzęt nie pozwala na subtelne zastosowanie tonowania, nie zawracałbym sobie tym głowy, ponieważ rezultat może być przeważnie zbyt mocny. Może być to konfiguracja, która będzie właściwa tylko w pewnych przypadkach, jednak poprawnie wykorzystana może nadać fajnego efektu.
Jeżeli wykonujesz jakiekolwiek ujęcia w pomieszczeniach, zainwestuj w tani zestaw oświetleń. Zdobądź minimum parę, niezapomniawszy wiadomo o statywach a również reflektorach do sterowania światła. Zdecyduj się na światło ciągłe zamiast lampy błyskowej, ponieważ są one tańsze, banalne w użyciu a również doskonałe dla amatorów, ponieważ nie potrzebujesz wykonywać ujęć próbnych, żeby zobaczyć, w jaki sposób cienie padają podczas instalacji.
Nie pozwól, aby pochmurny dzień zniechęcił cię do pracy z aparatem. Łagodniejsze światło, jakie możemy otrzymać w pochmurny dzień, idealnie nadaje się do fotografowania kwiatów i liści , dlatego że łagodzi kontrasty, które z kolei są niezastąpione przy fotografii portretowej. To umożliwia lustrzance uzyskać bardziej zrównoważoną ekspozycję i rzeczywiście przekazać najlepsze odcienie.